Prázdniny ve Finsku

Michael Ramsey je studentem druhého ročníku Obchodní akademie. Strávil část prázdnin ve Finsku. Se svými zážitky nás seznámil v hodině češtiny. Mě jeho prezentace natolik zaujala, že jsem jej poprosila o rozhovor.

1. Otázka
Když se řekne Finsko, přiznám se, že se mi vybaví dvě věci. Finská sauna a finský hokej. Saunu miluju a v hokeji fandím celku Ilves Tampere, zaujalo mě, když čtu ohlasy finských fanoušků, tak jsou vždy pozitivní. I po prohře. Jsou Finové opravdu tak ,,v pohodě lidé ?“
Odpověď
Když jsem tam letěl, neměl jsem nejmenší tušení, jací by Finové mohli být, nicméně časem jsem poznal, že Finové mají rádi svůj klid a pohodu a také zbytečně nemluví, pokud nepotřebují, prostě si řeknou nezbytné věci a dál nevidí smysl komunikovat. Zkrátka neplýtvají slovy. Tedy ano, jsou ,,v pohodě.“

2. Otázka
Jak jste se do Finska na prázdniny dostal?
Odpověď
Za to celé vděčím svému tátovi, který se poznal v rámci výměnného školního pobytu s učitelkou z Finska. Udrželi spolu kontakt a byla mi nabídnuta možnost přijet k nim a strávit měsíc v jejich domě.

3. Otázka
Musím se zeptat, co finština? Naučil jste se něco?
Odpověď
Ano, ale jenom nějaké základy, abych aspoň trochu porozuměl té finštině, která se liší od všech jazyků v Evropě, protože jak možná jistě víte, spadá do skupiny společně s maďarštinou do ugrofinštiny. Já jsem se na to ptal ve Finsku, jestli rozumí maďarštině a oni že ani slovo. Nicméně finština jako jazyk mi vůbec nepřipadá hrubá jako němčina, je to takový mix všeho, že mám pocit, jakoby mluvili ve stejném tónu, což jsem zjistil velmi rychle. Když jsem vnímal jejich rozhovory, nebylo mi vůbec jasné o koho nebo o co šlo.

4. Otázka
Co bylo pro vás nejsilnějším zážitkem?
Odpověď
Jejich kultura a tradice pojící se k historii. Samozřejmě mě zaujala tradiční finská sauna, hudba i kuchyň. Ve Finsku jsem také obdivoval jejich klid, jak ve městě, tak i na venkově. Musím podotknout, že jsem se ve Finsku opravdu cítil jako doma. Jedna věc, která mě nadchla je, že mají krásně čistou a dobrou vodu. Krom toho jsem zažil rybaření, plul jsem lodí, běhal v krásných lesích bez odpadků a bydlel v tradiční finské chatě. Také mám nezapomenutelné zážitky s rodinou, u které jsem bydlel.

5. Otázka
Studujete sice Obchodní akademii, ale na Hotelové škole, tak se musím zeptat na finskou kuchyni. Chutnala Vám?
Odpověď
Chutnala mi moc, nemůžu si stěžovat. Je trochu jiná než ta česká v mnoha aspektech, jako např. chleba nebo jogurty dávají do kartonů jako mléko. Ryby ve Finsku jsou také jiné chuti a jiného vzhledu. Ráno, odpoledne i večer jedí ovesnou kaši s borůvkami a k tomu jogurt.

Děkuji za upřímnost!

J. Kadeřábková