Litva

Klaipeda 2013

Na základě projektu „Zvýšení konkurenceschopnosti pracovníků hotelových služeb na evropském trhu práce“, který vypracovala Mgr. Jarmila Koryťáková, se mohlo dvanáct studentů Hotelové školy Vincence Priessnitze v Jeseníku zúčastnit odborné stáže v rámci vzdělávacího programu Leonardo.

První stáž proběhla v Litvě a absolvovalo ji šest studentů s pedagogickým doprovodem a druhá stáž v Lotyšsku, kterou absolvovalo rovněž šest studentů s pedagogickým doprovodem. Obě stáže byly měsíční a studenti zde mohli poznat nejen práci v zahraničních hotelích, ale i život a kulturu v dané oblasti.

Na první stáž, do Litvy, jsme odjížděli již prvního dubna a naším cílem bylo litevské přístavní město Klaipeda. Hned po ubytování a nezbytném odpočinku jsme se seznámili s naší hostitelskou školou, která má stejné zaměření jako naše, tzn. Cestovní ruch a turismus, a s historií i současností města Klaipeda. Aby si studenti za své stáže odnesli co nejvíce zkušeností, byli rozděleni na jednotlivá pracoviště přímo ve škole, kde pod dohledem místních odborných učitelů pracovali v kuchyni a obsluhovali ve školní restauraci.

Jeden den byl vyčleněn pro českou kuchyni, kdy studenti pod vedením paní učitelky Chromkové vařili celé české menu – hovězí vývar, vepřové výpečky se zelím a knedlíkem a pudinkové řezy. Na tento oběd byl pozván i ředitel zdejší školy a ostatní učitelé, a všichni se shodli na tom, že studenti českou kuchyni reprezentovali opravdu velmi dobře.

Protože nejen prací živ je člověk, připravili pro nás naši hostitelé i spoustu výletů, kulturních i sportovních akcí.

První akcí byl folklorní večer, kde naši studenti mohli zúročit své znalosti z hodin ruštiny.

Dále jsme navštívili lázeňské městečko Palanga, které je největším litevským letoviskem, a které se nám i přes aprílové počasí velmi líbilo.

Dalším výletem byla návštěva ZOOparku kousek od Klaipedy a prohlídka kláštera a oranžérie v městečku Kretinga. Zde nás zaujalo také interaktivní muzeum, kde jsme se velmi zábavnou formou mohli seznámit s flórou i faunou okolní přírody. Velmi se nám líbil celodenní výlet na Kurskou kosu, kde nás naše průvodkyně seznámila se zajímavostmi tohoto národního parku.

Navštívili jsme Vrch čarodějnic, kde byly krásné vyřezávané sochy ze dřeva.

Pro nás, suchozemce, byla určitě zajímavá procházka po písečných dunách, kdy jsme po jedné straně viděli sladké Kurské moře, které bylo v té době ještě zamrzlé a na druhé straně nedozírná plocha Baltu. Posledním místem našeho putování po Kurské kose bylo nádherné městečko Nida se svými typickými dřevěnými domky.

Dalším celodenním výletem byla návštěva muzea Jaderné základny. Toto muzeum je jedno ze tří na světě. Další jsou v Arizoně a na Ukrajině, takže šlo opravdu o velmi unikátní zážitek. Mohli jsme projít celou bývalou jadernou základnu, viděli jsme, jaké účinky by měl výbuch jaderné bomby, která byla, mimo jiné, jeden čas nastavena i na Českou republiku. Protože studenti samozřejmě dobu studené války znají již jen z hodin dějepisu, bylo pro ně zážitkem, vyzkoušet si jednotlivé druhy plynových masek a na vlastní oči vidět, jak žili vojáci v podmínkách podzemního bunkru. Další válečná historie na nás dýchla při návštěvě bunkrů na pobřeží, které byly budovány v období druhé světové války.